Čo je to affiliate marketing?

Affiliate marketing je forma online reklamy, ktorá funguje na základe provízneho systému, kde obchodníci (eshopy) ponúkajú províziu svojím partnerom (web stránkam, blogom). Partner, či už ide o blog alebo web stránku privedie na partnerský eshop ľudí, ktorí vykonajú objednávku. Predajca resp. eshop následne vyplatí prevádzkovateľovi web stránky jeho províziu. 

Pokiaľ má byť affiliate marketing skutočne efektívny, tak najskôr nebudete hľadať ako predajca kníh partnera, ktorý sa tematicky venuje téme rybolovu. Návštevníkov stránky o rybolove zaujímajú ryby, udice, techniky lovi či návnady. O knihy nemusia mať vôbec záujem, čiže buď vás ako predajcu prostredníctvom takéhoto partnera vôbec nenavštívia a pokiaľ áno, tak si od vás nič nekúpia. (Ak áno tak to bude skôr náhoda)


Pokiaľ ale chcete mať dobrého partnera, tak si nájdite web alebo blog, ktorý sa bude venovať rovnakej téme, ktorej sa venuje váš biznis. Eshop s knihami by si mal nájsť ako partnera napríklad blogera, ktorý píše recenzie na knihy. Na druhej strane, ak affiliate partner chce vyťažiť čo najviac, mal by si nájsť predajcu, ktorého biznis sa venuje rovnakej téme ako obsah jeho webu. Pokiaľ blogujete alebo píšete web na tému cestovanie, dovolenky, turistické destinácie... budete si hľadať partnera, ktorý predáva dovolenky alebo napríklad poskytuje cestovné poistenie atď. 

Ako znie definícia affiliate marketingu podľa wikipedie:
"Affiliate marketing z angl. pridružiť sa je spôsob predaja produktov a služieb s využitím ďalšieho sprostredkovateľa. Je to forma online reklamy, pri ktorej obchodníci ponúkajú prevádzkovateľom webov, tzv. affiliate partnerom, finančnú odmenu za privedenie návštevníka, ktorý na webových stránkach predajcu vykoná nejakú činnosť (napríklad nákup výrobku, služby, registrácia, niekedy stačí ak zákazník vôbec na stránku príde a pozrie si ju a pod.). V slovenčine sa pre affiliate marketing často používa označenie provízny predaj, ktoré však nie je úplne presné, pretože odmena nemusí byť vždy vyplácať len za sprostredkovanie predaja ale aj za inú činnosť."

Na online fórach som narazil na zaujímavé myšlienky:
"Kto chce v online svete zarobiť poriadny balík, musí sa skôr či neskôr dostať k affiliate marketingu. Buď ako predajca alebo partner!"
"Na affiliate se mi libi ze se nesnazi zbytecne kecat do prace partneru, a dulezitejsi jsou pro ne vysledky nez metoda."
"Affil je jedina vec, co na weboch poriadne zaraba"
Mnoho predajcov vďaka affiliate marketingu zvýšilo svoj predaj o desiatky a doknca stovky percent. Na druhej strane mnoho partnerov (prevádzkovateľov web stránok či blogerov) si dokáže veľmi slušne zarobiť. 

Predajca ale musí vyriešiť jeden technický problém (príležitosť), pokiaľ chce využívať affiliate marketing a to je affiliate systém, ktorý mu umožní využívať tento druh marketingu a zapájať doň affiliate partnerov. Jedným z takýchto systémov je český affiliate systém affilbox

300x300-animated.gif

Pokiaľ vás zaujímajú skôr informácie pre partnerov z oblasti affiliate marektingu, tak vám odporúčam skvelú knihu Jak jsem vydělal svůj první milion na internetu

Pokiaľ máte nejaké skúsenosti s affiliate marketingom alebo poznáte zaujímavý affiliate program, dajte mi vedieť prostredníctvom komentárov pod týmto článkom. 

2 komentáre:

  1. Affiliate je super. I s menšou návštevnosťou stránky sa dá slušne zarobiť :) Tam kde s PPC zarobíte minimum (z pohľadu bloggera), tak s affiliate sa dajú zarobiť slušné peniaze.

    Lukáš, ty nechystáš affiliate program na tvoje knihy?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tento komentár bol odstránený autorom.

    OdpovedaťOdstrániť